Jeżeli wymierzono ci w wyroku grzywnę, nieuiszczenie jej w określonym terminie może rodzić dość dotkliwe skutki.
Jaki jest termin na uiszczenie orzeczonej w wyroku grzywny?
Co do zasady grzywna powinna zostać uiszczenia w terminie 30 dni od otrzymania wezwania sądu. Chodzi oczywiście o 30 dni włączając w to weekendy i dni wolne od pracy, przy czym do biegu terminu nie wlicza się dnia, w którym otrzymało się wezwanie.
Jakie są konsekwencje nieuiszczenia grzywny w terminie?
Przede wszystkim zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne, które będzie miało na celu doprowadzenie do wyegzekwowania grzywny. Sytuacja taka jest o tyle niekorzystna, że komornik doliczy dodatkowo koszty prowadzonej egzekucji, zatem finalnie poniesiesz wyższe koszty, niż gdybyś grzywnę uiścił dobrowolnie. Ale to nie wszystko.
Jakie są dalsze możliwe konsekwencje, gdy egzekucja okaże się bezskuteczna?
Bezskuteczność postępowania egzekucyjnego (jeżeli komornik nie wyegzekwuje należnej kwoty) może doprowadzić do zamiany orzeczonej grzywny na pracę społecznie użyteczną, a nawet na zastępczą karę pozbawienia wolności. Przy czym istotne jest, że konsekwencje te grożą niezależnie od tego, czy postępowanie egzekucyjne zostanie wszczęte, czy też nie. Sąd może bowiem dojść do przekonania, że egzekucja będzie bezskuteczna i z niej zrezygnować.
Pobierz wzór wniosku o rozłożenie grzywny na raty z uzasadnieniem.